فایل word تحقیق با موضوع جامعه شیعه در مدینه نخاوله (1)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word تحقیق با موضوع جامعه شیعه در مدینه نخاوله (1) :

توضیحات:

تحقیق با موضوع جامعه شیعه در مدینه نخاوله (1)

64صفحه قالب ورد قابل ویرایش

تحقیق با موضوع جامعه شیعه در مدینه نخاوله (1)

64صفحه قالب ورد قابل ویرایش

بخشی ازمتن:

مقاله حاضر بخش نخست مقاله ای بلند است که درباره «جامعه شیعه در مدینه» نگارش یافته و فصول اصلی آن عبارتند از: امیرنشین شیعی بنوالحسین, اشراف حسینی در مدینه جدید, حرب و شاخه های شیعی آن, نخاولـه و ریشه هـا و ویــژگـی های اجتماعی آنها. دو قسمت دیگر این مقاله در شماره های بعد به چاپ خواهد رسید و در انتها کتابنامه نیز خواهد آمد. إن شا الله.

پژوهش و تحقیقات من در باره شیعیان مدینه, از دهه 1980 آغاز شد, اما به دلایلی, هر بار مجبور شدم تا کار پژوهش را برای مدتی طولانی قطع کنم. بعد از سال ها, شمار زیادی از همکاران دانشگاهی یا محققان (از پیش و تاکنون) و نیز برخی از دانشمندان مسلمان, کتابداران, کتابفروشان و دیگران مرا به صورت های مختلف در تهیه کتاب ها, نشریات و عکس ها یاری دادند, به طوری که اطلاعات کتابشناسانه فراهم آمده, مرا به منابع ناشناخته راهنمایی کرد و سبب حلّ مشکلات زباشناسانه و سایر مشکلاتی شد که من در هنگام تحقیق بر روی منابع , با آنها روبرو بودم . این افراد زیادتـر از آنـنـد کـه در اینـجـا از ایشـان بـه نـام یـاد شـود. مـن از هـمـه آنـهـا سپـاسـگـزاری مـی کـنـم. هـمـچـنـیـن از Deutsche Forschungsgemeinschaft برای حمایت های فراوانش, صادقانه متشکرم; از جمله برای امکانی که در سال 1995 برایم فراهم کرد تا یک تابستان به عنوان فرصت مطالعاتی بگذرانم; دورانی که به تحقیق روی مذهب شیعه امامیه پرداختم و تحقیقاتم را منظم کردم.

مقدمه

پژوهش حاضر کوششی است برای تشریح وضعیت جامعه شیعه مدینه و مناطق همجوار آن در جنوب شهر مدینه, البته بیشتر از قرن نوزدهم به این سو و با اشارتی به پیشینه تاریخی آن. این گزارش مبتنی است بر یک رشته منابع جور و اجور; اعم از منابع درجه اول و دوم, از آثار عربی قرون میانه تا نوشته های سیاحان اروپایی و آثار مخالفان فعلی دولت سعودی. همچنین از نوشته های تاریخیِ سالشمارانه از قدیم تاکنون و گزارش هایی که ایرانی ها و لبنانی های شیعه و دیگر زائران مدینه نگاشته اند. البته تصویر به دست آمده, از بسیاری جهات مبهم است, بویژه از آن روی که مؤلفِ نوشته حاضر نتوانسته (و شاید هرگز نتواند) یک پژوهش جدی انجام دهد.

در آغاز بیان چند ویژگی, درباره اهمیت عمومی مدینه در تاریخ شیعه و نیز در تفکر مذهبی آن, بسیار مناسب است و ما باید به خاطر داشته باشیم که مدینه در مقایسه با سایر شهرهای مقدس و مذهبی نزد شیعیان امامی,1 [و به طور کلی] به دلیل داشتن چند ویژگی, متفاوت است:

(نخست آن که:) تاریخ و اهمیت مذهبی این شهر, بستگی کامل به شهر مکه دارد, به این معنا که هر چند زیارت مدینه بخشی از اعمال حج نیست, اما زیارت آن, قبل یا بعد از اعمال حج, مورد اعتنای تمامی مسلمانان است, و در اصل برای شیعیان یک وظیفه مقدس به شمار می آید; 2 این در حالی است که برخی از شهرهای مقدس شیعه, مانند نجف و کربلا در اصل, در اطراف مرقد امامان(علیهم السلام) ساخته شده و نیز برخی از آن ها مانند مدینه, مدت ها پیش از آن که نزد شیعه, شهری مقدس باشد, وجود داشته اند.

فایل word تحقیق با موضوع جامعه شیعه در مدینه نخاوله (1)
فهرست برخی ازمطالب:

لینک کمکی